سخن مدیر مسوول و سردبیر هفته نامه ی « ساحل دریا » ،  مهدی حلاجیان ؛ شماره ی 104 ؛   15  دی ماه  1396


پس از صحبت های رئیس دولت نهم و دهم و تحریک افکار عمومی علیه قوه ی قضائیه ؛ که این امر از سوی مقام معظم رهبری مورد شماتت نیز واقع شد و در آستانه ی نهم دی شهر مشهد شاهد حضور کثیری از مردم مطالبه گر از موسسات مالی مجاز و غیر مجازی بود که سرمایه های مردم در آن انباشته شده و به دلایل مختلف نمی توانستند از آن ها پس بگیرند ، بود.این مطالبه ی برحق که دیر زمانی از آن می گذشت و دولت علیرغم پرداخت 98 درصد مطالبات مردم از طریق بانک ها ، نتوانست تکمیل کننده ی درخواست آن ها باشد.


روز بعد از این مطالبه گری ، جمعی دیگر به علت وضعیت بد معیشت اقتصادی ، گرانی ، بیکاری ، فقر و فساد در سیستم های اداری و جامعه بر جمع قبلی اضافه شد. همزمان با سالگرد نهم دی این گونه تظاهرات ها در سایر شهرستان ها نیز گسترده شد. مطالبه گران آب زاینده رود ، آلودگی خوزستان ، وضعیت نا بهنجار زلزله زدگان کرمانشاه ، دامنه ی تظاهرات ها را گستراند.


مطالبه ی مردمی آرام آرام رنگ اعتراض به خود گرفت و مماشات با مطالبه ی بر حق مردم ، برخی را به اشتباه انداخت و به قصد شورش وارد عرصه های خیابان ها شدند. تغییر ترکیب مردم از مطالبه گر به افراد معترض و حضور برخی از افراد شرور ، سردادن شعارهای ساختار شکن و حتی به آتش کشیدن پرچم جمهوری اسلامی ایران ، اقداماتی بود که در طول این اعتراضات رخ نمود.


آن چه مسلم است و در یک تقسیم بندی کلی ، این اعتراضات در سه مرحله قابل تفکیک است . مرحله ی اول انگیزه ی اقتصادی ، در مرحله ی دوم ورود اغراض سیاسی و در مرحله ی سوم ایجاد شورش های خیابانی. در این سه مرحله تغییر ترکیب افراد شرکت کننده به لحاظ رفتاری نیز کاملا مشهود است.


فقدان داشتن رهبری و لیدر مشخص و سردادن شعارهای متنوع و گاهی متضاد نشان از برنامه ریزی نشده بودن اعتراضات دارد . هرچند که دشمنان خارجی از جمله آمریکا ، انگلیس ، اسرائیل  و اخیرا عربستان در دامن زدن به اعتراضات نقش پر رنگی داشتند و بلا شک در تغذیه ی مالی اپوزیسیون داخل و خارج ، کم نگذاشته اند.


حضور جوانان " آنلاین بی آینده " که دچار یاس شده اند و در مقابل خانواده و اجتماع احساس حقارت  و شرم دارند ، آن ها را در آستانه ی خشم فروبرده است. این موضوع در کثرت نیروهای جوان تحصیلکرده ی بیکار که اکثر آن ها متولدین دهه ی شصت و هفتاد می باشند ، نیروی بزرگی را انباشته کرده است که تنها با درایت حکومت و دولت و همدلی قوای سه گانه و رفتن به سوی برنامه ریزی درست و هدفمند ، می تواند کنترل کننده ی آن باشد.

اقناع جمعی در مبارزه با فساد های بزرگ که مبالغ چند هزار میلیاردی را شامل می شود و عدم مماشات با آن ها ، دامن نزدن به گرانی های سازمان یافته مانند حامل های انرژی ، بازی نکردن با افکار عمومی مردم زیر خط فقر به خصوص شعار حذف یارانه ی ماهیانه ، پرهیز از تنش های سیاسی و حزبی و کشاندن آن به سطح جامعه از سوی بزرگان نظام ، تفاوت قائل شدن بین تحریک کننده ها و تحریک شده هادر این تجمعات و سرانجام نیاز به " وحدت ملی " از اصلی ترین راهکارهای کاهش تنش در جامعه است.


مردم در عین وفاداری به نظام در مشکلات اقتصادی ریز و درشت رنج می برند و بی تفاوتی بزرگان نظام در مبارزه با فساد و عدم مشاهده ی قاطعیت در حذف دانه درشت های مفسد آن ها را آزار می دهد. مردم می بینند که فاصله ی طبقاتی زیاد شده است. مردم می بینند که فساد در برخی ادارات و نهادها ریشه دوانده و نهادینه شده است .


مردم در چارچوب نظام خواستار تغییر شده اند و نباید آن ها را با برخی براندازها ، با یک چوب راند. نظام ، حکومت و دولت آزمون بزرگی را پشت سر نهاده است و وقت آن رسیده گام های اصلاح را محکم تر و بلند تر بردارد.


در قانون اساسی اعتراض ، تظاهرات بدون حمل سلاح و با اخذ مجوز ، مجاز شمرده شده و می توان برای اجرای آن دولت برنامه ریزی و اقدام مناسب انجام دهد. هرچند تجربه ی تلخ حضور گروهک های مختلف که با اقدام مسلحانه قصد براندازی نظام را داشتند در خاطره ی مسوولین ارشد نظام مانده است و خاطره ی تلخ فریب هزاران جوان که با خامی فریب گروهک ها را خورده و به محاربه با نظام دست یازیدند ، حرکت دست به عصا را چاشنی کار کرده است.


اکنون دفاع از نظام و حمایت همه جانبه از آن در دستور کار قرار گرفته است و اعتراضات خیابانی به ظاهر خاموش شده است. اما نباید از نظر دور داشت که علت تامه ی این اعتراضات هنوز پابرجاست . فقر ، فساد ، بیکاری ، تبعیض و ... اگر چاره و تدبیری برای آن اندیشیده نشود ، ممکن است در وقتی دیگر و از جائی دیگر سر برآورد.فراموش کردن خواسته های معقول مردم به صلاح جامعه ، نظام ، حکومت و دولت نیست. مردم مدافع نظام و مخالف اغتشاش و آشوب هستند و امنیت حاصل از خون شهدای انقلاب ، دفاع مقدس و مدافع حرم را با هیچ چیزی عوض نخواهند کرد


اینک همه ی ائمه ی جمعه و مسوولین ارشد نظام بر محق بودن مردم در مبنای اعتراضات صحه گذاشته اند ولازمه ی حذف کامل این گونه حرکات ، رسیدگی به خواسته ی بر حق مردم است.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد