سخن مدیر مسوول و سردبیر هفته نامه ی « ساحل دریا » ،  مهدی حلاجیان ؛ شماره ی  93  ؛   15 بهشت  ماه  1396همراه با شکوفه های بهار نارنج ، در انتهای برگزاری سمپوزیوم گل و گیاه و پس از برگزاری جشنواره ی فیلم های کوتاه در شهرستان رامسر ، هم زمان با سراسر کشور ، تب انتخابات ریاست جمهوری ، شوراهای شهر و روستا آرام آرام بالا می رود. با تورقی بر برگزاری انتخابات در شهرستان رامسر و بررسی آمار شرکت واجدین شرایط انتخابات در پای صندوق های رای ، همیشه در صد بالای مشارکت را رقم زده اند.


فارغ از جناح بندی های سیاسی ، درصد بالای مشارکت در رامسر ، نشان از توسعه یافتگی این شهرستان و پذیرش عاقلانه ی حضور در پای صندوق های رای و اتکا به دموکراسی برای رسیدن به اهداف مدنظر شهروندان قابل اتکا و در خور تحسین است.


در انتخابات شوراهای شهر و روستا شاید از معدود شوراهائی در کشور بودند که هوشمندانه افراد مورد نیاز جامعه ی شهری و روستائی را ، به خصوص در شهر رامسر ،  "  دستچین " کردند. اما پس از گذشت چهار سال اگر از مردم  هوشمند منطقه در خصوص کارنامه ی اعضای شوراهای شهر و روستای شهرستان رامسر پرسیده شود ، نارضایتی عمومی از ناکارآمدی شورائیان در کل منطقه موج می زند.


شورائیان حاضر در دوره ی گذشته ، هیچ کدام حاضر به ائتلاف نشدند و اگر معدودی از افراد پیمان اخوت بستند ، در خلوتِ اعضای ستاد خود ، واژه ی منحوس " تک رای " را به آن ها دیکته کردند. اعضای ستاد و برخی از خویشان و بستگان و حتی هم محله ای ها ، از ترس و نگرانی رای نیاوردن کاندیدای مورد نظر ، ناخواسته در دام " تک رای " افتادند و در حالی که می توانستند تیم شورای شهری را برگزینند ، با نا آگاهی در ورطه ی انتخاب اعضائی شدند که هیچ هم خوانی با هم نداشتند. به عنوان مثال  ناخواسته و با همان " تک رای ها "  ترکیب شورای شهر چهارم رامسر شاید تکرار ناشدنی ترین انتخابات شورائی در کشور شد ، حضور افراد با تخصص های مختلف و مورد نیاز رشد و توسعه ی شهر. دوره ی چهارم شورا فرصتی طولانی برای همفکر شدن منتخبین خود داشت ، اعضای منتخب که حال هریک برای خود " من " شده بودند ، در آن فرصت طولانی نتوانستند در نشست های دور همی ، همدل و همداستان شوند و شد آن چه که نباید می شد. اعضای شورای منتخب به جای این که تیمی زبده شوند ، خود را عضو گروهی می دانستند که لازم بود هریک جداگانه گلیم خود را از آب بیرون بکشد.


در تازه ترین نظر منتشر شده ی نصرت الله کوزه گر شهردار رامسر در هفته نامه ی شمال سبز ، که بارها در محافل خصوصی و عمومی نیز آن را را ذکر می کرد یک واژه ی کلیدی وجود دارد و آن این که " من از شورا می پرسم ، آیا شورا در این چند سال طرحی را مطالعه کرده و روی میز شهردار گذاشته است که من انجام داده باشم و پاسخگو نباشم ؟ من به دنبال اختلاف نیستم "  این بدان معناست که اعضای شورای شهر رامسر طرح قابل ارائه ای به شهرداری ارجاع ندادند. در حالی که وفق قانون شهردار منتخب شوراست و موظف است برنامه های مصوب شورا را اجرا کند و در صورت تخطی از شهردار سوال و در صورت فقدان پاسخ مناسب او را عزل کند.


این که شورای منتخب رامسر در چهار سال نتوانسته است طرحی مصوب را ارائه و از شهردار منتخب خود مطالبه گر باشد ، چه کسی مقصر است ؟ شورای منتخب یا مردم ، یا هردو؟ نقش فرهیختگان در هدایت مردم برای انتخاب یک تیم قوی و ائتلافی که همدل و هم صدا باشند ، برنامه محور باشند و پاسخگو در مقابل مردم چگونه بوده است.


نوع نگاه متفرق اعضای شورا ، منحصر به شورای شهر چهارم رامسر نیست. همه ی مردم با مروری بر عملکرد چهار ساله ی شورای شهر و روستای پیرامون خود به این واقعیت تلخ خواهند رسید که ، شورا در این مدت کاری نکرد!!!


به اعضای شورا برنخورد و آسفالت کوچه ها و معابر ، عقب نشینی اختیاری مالکین ، کمک های بلاعوض به فقرا ، نیازمندان و برخی از کارهائی که از اساس نه جز وظایف شوراست و نه در شان و منزلت شورا ، به عنوان کارنامه ی عملکرد خویش به رخ مردم نکشند. که این کار از وظایف ذاتی شهرداری هاست و نباید منتی بر مردم باشد. شورا تشکیل شده است تا با ارائه ی طرح ها و نظرات کارشناسانه و با بهره گیری از پتانسیل عظیم ایده ها و نظرات ، راهگشای توسعه ی همه جانبه ی حوزه ی تحت اختیار خود باشند.


اینک آزمونی دیگر است. 29 اردی بهشت انتخاباتی دیگر در راه است . ضمن دعوت آحاد مردم به مشارکت گسترده و اثر گذار در انتخابات ، تذکر این نکته خالی از لطف نیست که در انتخابات شوراها ، هر فرد مجاز به انتخاب چند گزینه است. در شهرهای رامسر ، کتالم و سادات شهر هر کدام پنج گزینه و در شوراهای روستائی ، هر روستا ، سه گزینه. بنابراین ضمن دعوت کاندیداها به تشکیل ائتلاف موثر و کارآمد به مردم عزیز توصیه می گردد که به حرف برخی نامزدها و ثبت " تک رای " وقعی ننهند و مطمئن باشند کاندیدائی که مصر به تک رای باشد ، در شورا نیز نمی تواند هم تیمی خوبی برای سایر اعضای شورا باشد.

در شورا " تک رای " نباشید و به تعداد مورد نیاز منطقه ی خود " انتخاب کنید " ، در هر حال " انتخاب حق شماست و انتخاب با شماست "


در 29 اردیبهشت انتخابات ریاست جمهوری نیز برگزار می شود و مردم برای اداره ی چهار سال آینده ی کشور مجاز به انتخاب فرد و نقشه ی راه توسعه ی کشور می باشند. اسحاق جهانگیری ، حسن روحانی ، سید ابراهیم رئیسی ، محمد باقر قالیباف ، سید مصطفی میرسلیم و مصطفی هاشمی طبا کاندیداهای مورد تائید دوازدهمین دوره ی انتخابات ریاست جمهوری هستند و انتخاب هریک از آنان مسیر چهار سال آینده ی کشور را ترسیم خواهد کرد.

 

 

 

 

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد