مقاله مندرج در شماره 66  ساحل دریا


آخرین بازگشت


عنایت الله رحیمیان در جواهرده ی رامسر به خاک سپرده شدphoto_2015-11-12_12-02-43


ساعت هفت و نیم صبح شنبه شانزدهم آبان هزارو سیصد و نود و چهار "  عنایت الله رحیمیان  " پزشک جراح ، نویسنده ، محقق و پژوهشگر رامسری در بیمارستانی که خود آن را بنیاد نهاده بود ؛ بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی آریا در رشت ، جان به جان آفرین تقدیم نمود.


عنایت الله در 20 فروردین 1310 در آخوند محله ی رامسر چشم به جهان گشود. پدرش علی از خانواده ای با صبغه ی تجاری بود و مادرش از خانواده ی سادات طباطبائی بود. جد مادری اش در سال 933 هجری قمری با ابلاغ " شیخ الاسلام " به ولایت تنکابن منصوب شد . این خاندان معروف به پیرسید یا پلاسید در سادات محله ی رامسر سکونت گزیدند و با خرید زمین از سلسله ی سادات ، در اواخر دوره ی قاجار از ملاکین رامسر شدند.


عنایت الله در سال 1316 و درسن شش سالگی به دبستان رفت . سال اول ابتدائی را در آخوند محله و پنج سال دیگر ابتدائی را در دبستان اردیبهشت رامسر گذراند . پنج سال اول دوره ی دبیرستان را در شهسوار ( تنکابن ) و سال پایانی را با دیپلم طبیعی در دبیرستان فرخی تهران به اتمام رسانید. وی در کنکور دانشگاه تهران پذیرفته شد . در دوران دانشسرائی و در 27 مرداد 1332 در جواهرده ی رامسر متینگ سیاسی را برگزار می کنند. پس از کودتای 28 مرداد عنایت الله و چند تن از همفکرانش راهی کوه و جنگل شدند تا از دسترس آژان ها در امان بمانند . پس از طی دوران و آماده شدن مجدد بستر تحصیل در سال 1340 در رشته ی پزشکی عمومی فارغ التحصیل شد.


با اشاره به محدودیت اعمال شده در فعالیت ، در سال 1342 به تالش رفت و ضمن طبابت ، شهرداری پره سر را تاسیس و بدون دریافت حق الزحمه به عنوان اولین شهردار ، انجام وظیفه نمود.


عنایت الله در سال 1343 برای طبابت به انزلی آمد. در همان سال با " فرشته جواهردشتی " ازدواج نمود. همسرش از خانواده ای تحصلیکرده و خود از فرهنگیان منطقه بود و مدیریت دبیرستان های انزلی به عهده اش بود.حاص ازدواج آن ها یک دختر به نام نیلوفر که در پزشکی تحصیل نمود و اکنون در کانادا مشغول به کار می باشد و یک پسر به نام نادر که پس اخذ لیسانس مهندس مکانیک ، سه دوره به عنوان هیات مدیره ی نظام مهندسی استان گیلان و دارای مدرک تحصیلی دکترای انرژی و دفتر فنی مهندس آرا در رشت است.


عنایت الله برای طی دوره ی تخصصی جراحی عمومی دانشگاه تهران  دوباره راهی پایتخت شد. در سال آخر تحصیل علیرغم این که به لحاظ فکری کاملا با افکار دهه ی 30 فاصله گرفته بود ، به سبب افکار آزادیخواهانه و مردم دوستی ، در مطب خود  پنج تن از مبارزین سیاسی مجروح را مداوا و پس از لو رفتن ماجرا توسط ساواک دستگیر و سه سال در زندان های رژیم پهلوی محبوس بود. اثرات شکنجه ی ساواک یاد گاری بود که عنایت الله تا پایان عمر با خود حمل می نمود . شکنجه و فشار بیش از حد به پای او و خمیده شدن قامتش از یادگاران دوران سیاه زندان بر قامت او بود. در زندان با مبارزان انقلابی طیف های مختلف آشنا شد و مقدمه ای برای محوریت همگامی مردم در پیروزی انقلاب اسلامی شد.


پس از آزادای از زندان ، عنایت الله مجددا دوره ی تخصصی را پی گرفت و پس از فراغت از تحصیل ، به علت ممنوعیت اشتغال در دوایر دولتی و اجبار از ترک تهران ، در هشتپر تالش اقامت گزید و تا سال 1357 منشا خدمات ارزنده به مردم شد.


با آغاز پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1356 و شروع تظاهرات در شهرهای مختلف و به ویژه در تهران  ایشان با اشاره به هم بند بودن با زندانیان سیاسی و انقلابی مشهور از جمله  دکتر شیبانی  و ... به طور جدی مبارزه ی بی امان با رژیم پهلوی را پی گرفت  ، مسوولیت و رهبری انقلاب اسلامی در تالش را به عهده گرفت  . به علت شرایط منحصر به فرد منطقه ی تالش معدود انقلابیون تالش کنار کشیدند و دکتر رحیمیان که حاضر به ترک بیمارستان نبود تنها ماند. طرفداران رژیم پهلوی به منزل او هجوم آوردند و قطع نامه ای بر مفسد بودن ایشان قرائت و خواستار اعدام او شدند. در ششم بهمن 1357 عوامل پهلوی منزل او  را محاصره کردند و ایشان به همراه خانواده سه روز در منزل محبوس شد. سرانجام با کمک انقلابیون تبریز  ، ابتدا همسر و فرزندان  و پس از چند روز خود ایشان را از مهلکه نجات دادند. علیرغم پیروزی انقلاب در 22 بهمن 57 ، در آن شهر انقلاب رسما  در 25 بهمن به پیروزی رسید. !!!


انقلاب پیروزشد و اقامت اجباری عنایت الله خاتمه یافت . او شهر رشت را برای سکونت انتخاب کرد و پس از ورود به رشت و در اولین روزهای اقامت ، ریاست بیمارستان دکتر حشمت رشت را به عهده ی ایشان قرار دادند.


پس از ترور آیت الله احسان بخش نماینده ی امام در استان گیلان ،  رحیمیان علیرغم  اتفاق نظر سایر پزشکان مبنی برفطع پای ایشان ، جراحی کامل ایت الله احسانبخش را به عهده گرفت و از قطع پای ایشان جلوگیری به عمل آورد. این عمل حساس و مهم با موفقیت به انجام رسید. در حین عمل و در طول درمان ارتباط ایشان و خانواده اش با بیت امام بیشتر شد و برای پیگیری احوال نماینده ی امام در استان گیلان ، یادگار امام حاج سید احمد آقا بارها با  رحیمیان و همسرش تلفنی صحبت نمود.پس از طی دوران نقاهت و اعزام ایت الله احسانبخش به تهران و آلمان همه ی اطبا به ادامه ی درمان توسط جراح وی رای دادند. . ارتباط صمیمانه ی  رحیمیان و آیت الله احسانبخش قوت گرفت و حمایت تام احسانبخش از عنایت الله زبانزد شد. این ها عاملی شد تا با کمک احسانبخش ،  درمانگاه ، تالار و مرکز آموزش بیمارستان دکتر حشمت  تا از طریق کمک های غیر دولتی توسط عنایت الله پایه گذاری شود.


با آغاز جنگ تحمیلی و درگیری گروهک ها بار مضاعفی بر  رحیمیان در درمان تکلیف شد. او در دوران دفاع مقدس چهار بار و هر بار به مدت یک ماه در جبهه ها به عنوان سرپرست تیم جراحی  به مداوای مجروحان پرداخت.


در کارنامه ی خدمات  صادقانه ی عنایت الله رحیمیان  بنیان گذاری و احداث اولین بیمارستان خصوصی استان گیلان در رشت با حمایت ویژه ی احسانبخش و همکاری تنی چند از پزشکان متخصص را می توان نام برد.


 رحیمیان در حادثه ی غمبار زلزله ی سال 1369 رودبار با حضور در محل حادثه به کمک آسیب دیدگان شتافت . ریاست بیمارستان پور سینای رشت از سال 1358 تا 1362  ، ریاست بیمارستان آریا  از سال 1362 تا 1369 ، تالیف مقالات علمی و فرهنگی معتبر و متعدد ، کمک های مادی و معنوی برای ساخت مساجد و امام زاده ها ، اهدای زمین و ساختمان برای نگهداری از کودکان بی سرپرست و بد سرپرست  " پرورشگاه حاج حسین رحیمیان " و تالیف کتاب ارزشمند تحقیقی و تاریخی " رامسر یا سخت سر در گذر زمان " از دیگر افتخارات ایشان است.


 رحیمیان در تکمیل تالیف کتاب تاریخ پزشکی جهان ، تاریخ رشت و اصلاح و افزودن بخش اعظمی از کتاب " سخت سر یا رامسر در گذر زمان " بود که در صبحدم 16 آبان 1394 به دیدار معبود شتافت. روحش شاد و راهش مستدام پر رهرو باد.


========

چاپ کتاب سخت سر یا رامسر در گذر زمانایده ی اولیه ی این کتاب توسط " سیروس طاهباز "  ( دائی همسرش  ، فرشته  جواهردشتی ) و دوستان وی از سوی موسسه ی مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشکده ی ادبیات دانشگاه تهران با نام " جواردیه ، ییلاق سخت سر " و در قالب یک کتابچه و تک نگاری ( مونوگرافی ) مطرح شد. کتابچه ای حاوی مطالب طبیعی و اجتماعی جواردیه  ( جواهرده ) اعم از زبان ، اخلاق ، قصه ها  و سابقه ی تاریخی  آن تهیه شد مطالب توسط دکتر رحیمیان و تصاویر با هنرمندی همسرش  نقش بست . هر چند آن تک نگاری ذهن جستجوگر عنایت الله را آرام نکرده بود اما در جریان دستگیری و زندانی شدنش ، مادر نگرانش همه ی دست نوشته ها و عکس های شخصی و عمومی اش را به آتش سپرد تا در دستان عمال پهلوی نیفتد و بدین گونه حاصل زحماتش و خاطرات مصورش تبدیل به خاکستر شد.


پس از اتمام جنگ تحمیلی و فراغت بال و آرامش در جامعه عنایت الله مجددا تصمیم به خلق اثری ماندگار برای منطقه گرفت. با اشاره به شرایط اقلیمی بنای ماندگار تاریخی برای رجوع به تاریخ نگاری وجود نداشت ، لذا  رحیمیان از روی اسامی ماندگار و دست نخورده ی منطقه به دستاورد بی نظیری رسید که حاصلش در مجموعه ای گرانسنگ به نام " سخت سر یا رامسر در گذر زمان " گرد آوری شد.این کتاب در 720 صفحه و در سال 1389  در 9 فصل و در خصوص رامسر ، طبعت ، گل و گیاه ، جانوران ، آبادی های تاریخی ، اقوام اولیه ی ساکن در سخت سر ، آریائی ها ، سکاها و سخت سر ، سخت سر و اشکانیان ، فرهنگ مردم رامسر و تغییرات آن و سرانجام سخت سر در تاریخ ؛ منتشر شد


ویراست دوم کتاب در حال تهیه و تدوین بود که اجل مهلت انتشار آن به  رحیمیان نداد و امید است به همت فرزند و همسرش دست نوشته های گردآوری شده ی او بزودی در دست علاقه مندان قرار گیرد.


=======


پرورشگاه کودکان " حاج حسین رحیمیان "


ساختمان پدری رحیمیان که سال ها عمویشان حاج حسین رحیمیان در آن زندگی می کرد ، در زمان حیاتش به عنایت الله واگذار شد. ایشان  بنائی که در زمان ساخت هتل قدیم رامسر ، اقامتگاه رضا پهلوی بود ، را به علت فرسودگی تخریب و با احداث واحدهای تجاری در طبقه ی همکف و سکونت گاه در طبقه ی فوقانی ، به نام پرورشگاه حاج حسین رحیمیان ؛ وقف نمود. تولیت این موقوفه در زمان حیات با خود او بود و پیش از رحلتش با ارسال نامه ای به اداره ی اوقاف و امور خیریه ی رامسر و بر اساس متن مندرج در وقف نامه ، فرزندش نادر را متولی آن موقوفه معرفی نمود دراین موقوفه حدود 30 دختر و پسر بد سرپرست یا بی سرپرست از رامسر تا نوشهر با آماده سازی امکانات مناسب در حال زندگی هستند و چند تن از شهروندان رامسری به عنوان هیات امنا در برنامه ریزی و هدایت آن سهیم می باشند.


======


نکوداشت  عنایت الله رحیمیان در رشت


به همت رامسری های مقیم گیلان  ، سازمان مردم نهاد " خانه ی رامسر  " پایه ریزی شد و در اولین همایش سمن  که در هشتم اسفند 1393 برگزار گردید ، نکوداشت فرهیخته ی ارجمند ، پزشک جراح ، نویسنده و پژوهشگر ، دکتر عنایت الله رحیمیان در تالار مرکز علمی کاربردی مستقر در جوار پارکینگ سعدی میدان شهرداری رشت ، برگزار شد. این همایش با حضور کم نظیر مردم قدر دان رامسر ، مسوولین ، پزشکان رامسری و با اهدای لوح تقدیر و سپاس به عنایت الله رحیمیان توسط  شهرداری و شورای شهر رامسر ، فرمانداری و اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی رامسر ، سازمان نظام پزشکی شهرستان رامسر ، انجمن اهل قلم رامسر ، خانه ی رامسر و.... از خدمات ارزنده ی ایشان تجلیل شد


در مطلع ویژه نامه ای که به مناسبت این نکوداشت تهیه شده بود به اصرار خودش این جمله نوشته شد : " همیشه خادم مردم بوده و هستم " .  عنایت الله که پیش از این گلایه مند از ناسپاسی خدمات بر زبان نیاورده اش بود ، و انتظار چنین استقبال بی نظیری را نداشت ، در روز همایش با صدای رسائی اعلام کرد : امروز یکی از بهترین روزهای زندگی ام بود.


=====

 

 

 

 

 

 

نظرات (2)
دوشنبه 9 آذر‌ماه سال 1394 ساعت 08:25 ب.ظ
سلام برادر....به لحاظ نگارشی جمله ی خبر درگذشت ...ابتر رهاشده است.لطفا سه سطر اول را بازبینی و اصلاح بفرمایید...
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
ممنون از تذکر
اصلاح شد
دوشنبه 16 آذر‌ماه سال 1394 ساعت 02:41 ب.ظ
سلام دوست عزیز م مهندس حلاجیان
.ممنون که به فرهیختگان و اندیشمندان ارج می نهید .. موید باشید.قربانت
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام و سپاس
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد