سخن مدیر مسوول نشریه ی « ساحل دریا » شماره ی 65  ؛  15 مهر ماه  1394


حج یکی ازده فروع دین است که از واجبات اساسی دین و همسنگ نماز و روزه و ... است. سفر حج ، سفر معنوی است که بر تمام مسلمانانی که استطاعت مالی کافی و وافی دارند واجب است. پیش از اسلام ، کعبه و حجاز مرکز پرستش خداجویان ابراهیمی بود و در ابتدای رسالت پیامبر گرامی اسلام ، با تعالیم دین مبین اسلام ، کعبه مرکز توجه پیروان دین اسلام شد.


حج ناتمام بسیاری ، برای افراد مختلف پدید آمده است. حج ناتمامی وجود دارد که به اراده ی یک امام معصوم  رقم خورده است و چند روز دیگر بیرق عزای آن  پیشوای معصوم بر درب مساجد، تکایا ، کوی و برزن به اهتزاز در می آید. امام حسین علیه السلام حج را نیمه رها کرد تا اهداف مقدس اسلام ناب برای همیشه زنده و پویا باشد.


سفر حج از دیر باز مشکلات خاص خود را داشت و بسیاری بودند که در مسیر طولانی و سخت حج و زیارت خانه ی خدا ، هیچگاه به خانه بازنگشتند. حرم امن الهی به جز در دوران حکومت آل سعود ، برای همیشه ی تاریخ در امنیت و آرامش بوده است  . اما پس از استقرار آل سعود و قدرت گرفتن وهابیون اتفاقات ناگوار بسیاری برای حاجیان حادث شده است. بیشترین این حوادث در منا روی داده است. آتش سوزی چادرهای حاجیان در منا ، فرو ریختن پل عبوری از منا تا رمی جمرات و بدترین اتفاق ناگوار روی داده ؛ حج ناتمام حاجیانی بود که در کشتار بی رحمانه ی زائران خانه ی خدا در سال 1366 روی دادو نزدیک به پانصد حاجی ، شهید شدند.


واقعه ی منا در سال 1394 اما علیرغم همه ی وقایع برشمرده ی بالا ، از حیث مدیریت ناصحیح حکام مغرور آل سعود روی داده است. شائبه ی عمدی بودن حادث شدن این اتفاق ، دور از ذهن نیست . بی حرمتی آل سعود به جانباختگان منا ، ضایعه ی تاسف بار دیگری بود که از اذهان مردم مسلمان جهان در تاریخ باقی خواهد ماند.


اگر نبود تشر به موقع رهبر معظم انقلاب در نوشهر که : اندک بی حرمتی به حجاج و ابدان آن ها پاسخ " سخت و خشن " ما را به دنبال خواهد داشت. شاید ایران نیز تاکنون در انتظار رجعت پیکرهای جانباختگان بود.


سهم رامسر از سفر رفتگان حج ناتمام ، مهاجران الی الله ، هفت جانباخته ی عزیز است که مردم خداجو و خانواده ی آنان در انتظار تشییع پیکر پاک آن ها خواهد بود. مصیبت از داست دادن عزیزان سخت و ناگوار است . درخواست رحمت و مغفرت برای رفتگان  و طلب صبر برای خانواده و بازماندگان این عزیزان از دست رفته از ایزد منان ، منتهی دعایمان است.

 

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد