X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

سخن مدیر مسوول نشریه ی « ساحل دریا » شماره ی 47  ؛  15  آذر ماه  1393در جریان بارش سیل اخیر در شهرستان رامسر ، آب گرفتگی معابر؛  فقدان علائم هشدار دهنده و سرپوشیده نبودن کانال هدایت آب های سطحی باعث واقعه ی تاسف بار و از دست دادن دختر جوان ، مومنه و تحصیل کرده ای شد.


انگشت اتهام در اصل و ابتدا به سمت شهرداری و پرسنل آن شد که کم توجهی آنان مسبب اصلی این اتفاق ناگوار بود. سپس همه ی نگاه ها به سمت نمایندگان مردم در شورای شهر رامسر شد که به عنوان ناظر بر عملکرد شهرداری ، کار خود را به درستی به انجام نرسانده بودند. فشارهای بیش از حد وارده بر شهردار ، وی را روانه ی بیمارستان کرد.


این که در اصل و اساس شهرداری و شورای شهر رامسر مقصرند و باید پاسخگو باشند ، حرفی نیست و کسی آن را کتمان نمی کند. این تقصیر نه فقط به خاطر فقدان نصب علائم هشدار دهنده و سرپوشیده نکردن کانال های در معرض تردد می باشد بلکه فراتر از آن اقدامات ذاتی انجام نشده توسط شهرداری را باید بدان افزود. فقدان لای روبی مسیرهای موجود  ؛  اجازه ی حذف کانال و آبراهه های سنتی موجود در باغ ها  و معابر، بدون تعبیه ی مسیری لازم برای آن ؛ فقدان کانال آب گذر استاندارد در معابر اصلی شهر ، از عوامل سرریز شدن آب به معابر عمومی می باشد.


از دیگر مسوولان  این واقعه اداره ی امور آب  ، محیط زیست ، جهاد کشاورزی ، کمیسیون ماده ی 5 ،  کمیته ی حفاری  می باشند که هر کدام نسبت به سهم خود باید پاسخگو باشد.


از دیگر سو مردمی که برای اخذ سود بیشتر ، کاربری اراضی را تغییر داده ، کانال های سنتی  و زه کش ها را حذف کرده و مجاری آب قدیمی را کور کرده اند و آب ناشی از بارش و گاهی بی رحمانه آب های فاضلابی محوطه ی خود را در معابر عمومی رها کرده اند باید خود را پاسخگوی این واقعه ی دردناک بدانند.


برای درک بیشتر موضوع ، عوامل ذی ربط در این حادثه ی دلخراش کافی است خود را جای خانواده ی متوفی قرار دهند و از خود بپرسند که اگر جایشان عوض می شد ، چه حالی داشتند؟


این نوشتار دنبال مقصر و قضاوت بر آن نیست ، بلکه هشداری است که مدیران شهر ، مسوولانه عمل کنند تا شاهد تکرار حوادثی از این دست نباشیم.

 

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد