سخن مدیر مسوول نشریه ی « ساحل دریا » شماره ی 42  ؛ 15 شهریور ماه  1393در ذهن ایرانیان میهمان دوست ، اگر هیچ خاطره ای از امام مهربانی ها ، پیشوای هشتم شیعیان ،  به یادگار نمانده باشد ، ضمانت آهوی زخم دیده ، خاطره ای است که از کرامت امام رضا علیه السلام ، نقل همه ی محافل و مجاس است. این حکایت سینه به سینه و نسل به نسل روایت شده است و از نسل آهوان ضمانت شده ، اینک خاک خراسان کم ندارد !!


درس بزرگی که ثامن الحجج به همه ی انسان ها داده است ، رعایت حقوق همه ی موجودات است. خواه این موجود انسان باشد یا حتی حیوانی چون آهو.


گم شده ی امروز نسل حاضر،  فراموشی مهربانی و رافت است. آن قدر در " خود " غرق شده است که " خدا " در بوته ی فراموشی قرار گرفته است و آن قدر " بی خود " شده ایم که زحمات بزرگان ، والدین ، بستگان و دوستان دیده نمی شوند و دیگر حواسمان به همسایگان همجوار و دیوار به دیوار نیست.


تلاش برای رشد و توسعه ی دنیائی ، در عین بی توجهی به ذخارف دنیا ، درس بزگ دیگری است که علی فرزند موسی کاظم علیهم السلام  ، در اوج قدرت زمامداری اش به همه نشان داد. شعاری که ریشه اش در آموزه های جد بزرگوارش علی علیه السلام آشکارا فریاد شده است : " در اوج قدرت ، انسان باش " و به زبانی عتاب آلود تر امام حسین علیه السلام در روز عاشورا بر زبان مبارک جاری کرد : که " اگر دین ندارید ، لاقل آزاد مرد باشید "


اگر از میان خیل خصیصه های الهی امام رضا علیه السلام ، مهربانی ، تلاش برای توسعه ، بی توجهی به دنیا ، انسان بودن و آزادمرد بودن را همه پیشه ی خود کنند ؛ دیگر از نابرابری ، ظلم ، تعدی و تجاوز به حقوق دیگران ، اثری نخواهد ماند و آن گاست که همه می توانند ضامن آهوی دربند و رنج دیده باشند و آهوان نیز می دانند که در پس این ضمانت ، بازگشت مجددشان ، آزادی را برایآن ها به ارمغان خواهد آورد.

 

 

نظرات (2)
دوشنبه 17 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 09:43 ب.ظ
با سلام
لطفا نظر خودتان را راجع به این نظر بنده ابراز فرمایید که آیا نظر درستی هست یا خیر .
نظر من این است که :
اگر به معاد ایمان ندارید لا اقل به قضاوت تاریخ ایمان داشته باشید .
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
نظرتان محترم و قابل بحث است.

قضاوت تاریخ گاهی مغرضانه ، گاهی طرفدارانه ، گاهی...

اما به مکافات این جهانی هر موضوعی ، بشود قضاوت تاریخ گفت. بحث کمی قابل تامل تر می شود.

اما فقدان ایمان به معاد ، کلیت بحث را تحت شعاع قرار می دهد. وقتی شخصی اعتقاد به معاد نداشته باشد آن گاه هر کاری برایش مباح است...
چهارشنبه 19 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 01:05 ب.ظ
با تشکر از جواب بسیار ارزنده جنابعالی.
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
ان شا الله مفید بوده باشد
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد